MEDYTACJA- czy działa i czy warto ją praktykować.

Mimo że żyjemy w XXI wieku, większość z nas wciąż nie docenia potencjału, jaki kryje w sobie nasz mózg i nasze myśli. Latamy w kosmos, poznajemy najdalsze galaktyki, a w dalszym ciągu nie odkryliśmy wszystkich zagadek, jakie skrywa w sobie mózg, serce i ciało. Świat nauki idzie do przodu, dzięki czemu możemy dokładniej eksplorować moc praktyk naszych praprzodków, dowodząc badaniami, że to, co obecnie wydaje się większości z nas dziwne, w rzeczywistości ma solidne naukowe podstawy. Nie bez powodu służyło naszym przodkom  przez setki tysięcy lat i właśnie dlatego przetrwało i jest kultywowane do dziś.

Poniższy artykuł to fragment mojej książki “Medytacja: kompendium wiedzy dla początkujących” (link: www.ewastro.pl/ebook/ ), w którym przedstawiam mały fragment palety korzyści wynikających z regularnej praktyki medytacji, opierając całość na wynikach badań naukowych, których liczba z roku na rok rośnie.

To one dają naukową bazę duchowemu światu, przekonując, że regularna praktyka medytacji może nie tylko wpływać na nastrój, ale przede wszystkim, że to narzędzie o ogromnej sile działania. To dzięki badaniom naukowym, jesteśmy bliżej poznania dokładnych mechanizmów zachodzących w naszym organizmie. Medytacja może wpływać na nasze geny, zmieniać chemię naszego ciała, może uruchamiać zjawisko samouzdrawiania i zmieniać życie.

Społeczeństwo napinki

Przez cały dzień nasz umysł pogrążony jest w rozmyślaniach, o tym co było i o tym co będzie. Analizuje i reaguje na bieżąco pojawiające się wyzwania. Wysyła i odbiera sygnały z poszczególnych części ciała, aktywuje wydzielanie odpowiednich hormonów. Większości jego działań nawet nie jesteśmy świadomi.

Żyjemy w społeczeństwie przebodźcowanym, ludzi żyjących w ciągłym biegu, choć w większości czasu siedzących na krześle, ludzi regularnie poddawanym sytuacjom stresowym. Jesteśmy istotami odczuwającymi regularne napięcia. Przez wirtualny świat, coraz częściej porównujemy się do wyimaginowanych sylwetek z dostarczanych nam zdjęć. Poczucie własnej wartości u coraz większej liczby osób — i co przerażające — wśród młodzieży zaczyna „wisieć na włosku”.

Coraz trudniej jest nam o koncentrację, spokój ducha czy zadowolenie z siebie i ze swojego życia. Żyjemy wśród ludzi, którzy w dużej części zaczynają o siebie odpowiednio dbać zdecydowanie za późno. Żyjemy wśród ludzi, którzy słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać niż leczyć” uświadamiają sobie po fakcie. Kiedy organizm po wielu wcześniej wysyłanych i ignorowanych sygnałach przestaje odpowiednio działać.

(o odpoczynku więcej przeczytasz w tym artykule: https://ewastro.pl/jak-odpoczywac/ )

Stres

O stresie i jego działaniu na nasz organizm można by rozpisywać się bez końca. To temat na osobny rozdział lub kilkutomową książkę. Przewlekły i niekontrolowany stres może wywoływać szereg chorób, przyspieszać starzenie, powodować nadciśnienie, choroby serca, raka, choroby żołądka, skóry, cukrzycę, hashimoto, bezsenność, chroniczne zmęczenie, otyłość, stany lękowe, ataki paniki, depresję i wiele innych.

Dzięki naukowcom wiemy, że istnieje stres pozytywny, motywujący i mobilizujący, zwany eustresem oraz ten negatywny, paraliżujący, szkodliwy i nieprzyjemny, zwany dystresem. To właśnie ten drugi weźmiemy pod lupę, bo to z nim mamy na co dzień największy problem, a jak wskazują na to badania naukowe opisane na kolejnych stronach, medytacja może doskonale nam pomóc w jego redukcji.

Dlaczego medytacja działa?

Medytacja to jedno z najlepszych narzędzi do pracy z uwolnieniem nagromadzonego stresu, przeciwdziałania negatywnym nastrojom, wspierania pozytywnych doświadczeń i intencji. To doskonała technika pozwalająca utrzymać nasz umysł i ciało w higienicznym stanie. Regularna praktyka potrafi przynieść szereg korzyści, zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, które są ze sobą ściśle połączone. Medytacja potrafi wpłynąć na aktywność i strukturę naszego mózgu, zmieniać chemię naszego ciała i podnosić jego wibracje.

Jak to się dzieje? Medytacja wpływa na nasz mózg, w którym komórki i neurony nieustannie tworzą nowe połączenia. Wpływa to na obwody neuronalne mózgu, co ma wpływ na nasze reakcje, a także na jego strukturę – pogrubiając niektóre obszary i zmniejszając gęstość innych.

Podczas medytacji uspokajasz i pogłębiasz oddech, wysyłając sygnał “jestem bezpieczny” do części emocjonalnej mózgu. Dzięki odpowiednim technikom oddechowym możesz podnosić ilość tlenu we krwi, poprawić wydajność oddechowo-krążeniową, a także obniżyć poziom kortyzolu. Oddech potrafi umożliwić zmianę energii, przewodzić prąd elektryczny przez ciało i tworzyć silniejsze pole elektromagnetyczne.

Jak się okazuje, efektywność medytacji wcale nie zależy wyłącznie od ilości czasu spędzonego na praktyce, ale przede wszystkim od regularności jej wykonywania. Jej długość należy dostosowywać do swoich indywidualnych możliwości danego dnia.

Korzyści regularnej praktyki medytacji

Lista pozytywnego wpływu medytacji na życie praktykującego jest imponująca. Część z nich opiera się na redukcji poziomu stresu w organizmie, który jak wcześniej wspomniałam, może być przyczyną wielu negatywnych konsekwencji. Obniżając poziom stresu, podwyższamy poziom kreatywności, stajemy się bardziej spokojni, zyskujemy możliwość zdystansowanej analizy rzeczywistości, porzucamy impulsywność, poprawiają się nasze stosunki z samym sobą, a co za tym idzie, możemy polepszyć nasze relacje z otoczeniem. Ale to nie wszystko. 

  • Sprawdza się w leczeniu i zapobieganiu depresji, stanów lękowych i ataków paniki.
  • Poprawia jakość seksu.
  • Pomaga w problemach ze snem, w tym bezsenności oraz pozytywnie wpływa na poprawę jego jakości.
  • Wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego
  • Zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
  • Jest skuteczną metodą leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi
  • Zmniejsza stany zapalne w organizmie.
  • Obniża ryzyko choroby Alzheimera.
  • Zmniejsza uczucie osamotnienia.
  • Pomaga tworzyć bardziej harmonijne i pełne miłości relacje.
  • Poprawia zdolność komunikacji, odczuwania empatii i aktywnego słuchania.
  • Obniża ryzyko reaktywności w sytuacjach konfliktowych.
  • Zmniejsza poczucie zmartwień.
  • Wpływa na częstotliwość fal mózgowych.
  • Potrafi zmieniać fizjologię organizmu, wpływać na stan emocjonalny, przekonania, pomaga wprowadzać pozytywne zmiany w życie. 
  • I wiele więcej 🙂

Autor: Ewa Stróżyńska, @ewastro_tms

twórczyni kreatywna, trenerka malowania intuicyjnego, medytatorka i fotografka

Autorka książki “Medytacja: kompendium wiedzy dla początkujących” z której dowiesz się, o co chodzi w medytacji, na co zwrócić uwagę, co jest zupełnie naturalnym procesem w praktyce i wiele więcej. Link do książki: www.ewastro.pl/ebook/ 

 -15% rabatu na zakup e-książki z kodem SISBIZU15

www.ewastro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *